Klimatyzator: Czy ogrzewanie w zimie ma sens?
Autor: Michał Stawarz
Średni czas czytania: 6 minut(y)

Czy ogrzewanie klimatyzatorem w zimie ma sens?

Kiedy zimowy chłód zaczyna skutecznie przenikać przez ściany naszych domów, naturalnym odruchem jest poszukiwanie najbardziej efektywnego sposobu na ogrzanie naszych czterech kątów. Wielu z nas zastanawia się, czy popularna latem klimatyzacja może również służyć jako źródło ciepła podczas mroźnych dni. To pytanie wydaje się być szczególnie istotne w obliczu rosnących kosztów tradycyjnych źródeł ogrzewania oraz poszukiwania alternatywnych, ekonomicznych rozwiązań. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i wymaga zrozumienia zasad działania klimatyzacji, która coraz częściej wyposażona jest w funkcje pozwalające na efektywne ogrzewanie pomieszczeń. Warto również zastanowić się do jakiego stopnia ogrzewanie klimatyzatorem sprawdza się, czy może konkurować w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi oraz jakie są jej główne zalety i ograniczenia. Czy i kiedy ogrzewanie klimatyzacją staje się opłacalne? Jak blisko spokrewnione są ze sobą klimatyzatory i pompy ciepła, które również zyskują na popularności jako metoda ogrzewania domów? Jakie klimatyzatory są najczęściej montowane przez nas w Tarnowie i okolicach? Odpowiedzi na te pytania szukaj poniżej.

Jak działają klimatyzatory?

Klimatyzacja nie tylko chłodzi powietrze w ciepłe dni, ale również może służyć jako źródło ciepła podczas zimy. Na dzień dzisiejszy większość klimatyzatorów dostępnych na rynku to klimatyzatory z funkcją grzania. Można spotkać jeszcze starsze modele bez takiej funkcji, natomiast większość producentów dba o to, aby użytkownik miał możliwość zarówno chłodzenia jak i ogrzewania, aby utrzymać komfort termiczny przez cały rok. Ich zasada działania opiera się na przemianach fazowych czynnika termodynamicznego. Mówiąc prościej na parowaniu i skraplaniu czynnika. Urządzenie składa się z czterech podstawowych elementów: parownika (na zewnątrz budynku), skraplacza (w środku domu) oraz sprężarki i zaworu rozprężnego. Proces ten można odwrócić dzięki czterodrożnemu zaworowi rozprężnemu. Klimatyzator działa wtedy w trybie grzania. W takim wypadku ciepło pobierane jest z zewnątrz i wprowadzane do środka budynku. Czynnik chłodniczy charakteryzuje się bardzo niską temperaturą wrzenia, dlatego jest możliwe pobranie przez niego ciepła nawet z bardzo niskich temperatur otoczenia. Przy wyborze klimatyzatora do ogrzewania warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Checklista powinna zawierać: sprawdzenie klasy energetycznej, maksymalny poziom hałasu, zakres temperatur w jakich urządzenie może efektywnie pracować oraz dostępność funkcji dodatkowych, które mogą być przydatne w codziennym użytkowaniu. Wybierając klimatyzację z funkcją ogrzewania, zyskujemy rozwiązanie całoroczne, które może znacząco obniżyć koszty utrzymania domu, a także zwiększyć komfort jego użytkowania.

Czy klimatyzatorem można grzać?

Rozważając wykorzystanie klimatyzacji jako źródła ciepła w sezonie zimowym, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Funkcja grzania pozwala efektywnie ogrzewać, nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz. Ich działanie opiera się na odwróceniu obiegu chłodniczego, co pozwala na wykorzystanie ciepła z zewnątrz i przekazanie go do wnętrza budynku. Jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne w okresach przejściowych, gdy nie można jeszcze włączyć do pracy głównego źródła ogrzewania, a ogrzewanie elektryczne jest po prostu nieekonomiczne.

Wydajność klimatyzatora jest określana współczynnikiem COP (Coefficient of Performance), który informuje ile jednostek ciepła pozyskujemy zużywając 1 kwh energii elektrycznej. Jeżeli COP wynosi 4, to zużywając, 1 kWh energii elektrycznej dostajemy 4 kWh energii cieplnej. Dla porównania grzejnik elektryczny ma COP 1, czyli zużywając 1 kWh prądu dostajemy 1 kWh ciepła. Nowoczesne jednostki osiągają wysokie wartości COP, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji w porównaniu między innymi do tradycyjnych grzejników elektrycznych.

Do jakiej temperatury opłaca się grzać klimatyzacją?

Grzanie klimatyzacją w zimie może być efektywne kosztowo do pewnej temperatury zewnętrznej. Zazwyczaj, nowoczesne jednostki mogą pracować efektywnie przy temperaturach zewnętrznych do około -15 stopni celsjusza, czyli w chłodniejszych miesiącach natomiast niekoniecznie podczas największych mrozów. Poniżej tej wartości ich efektywność spada, a zużycie energii rośnie, co może nie być już tak opłacalne. Szukając systemu ogrzewania powinieneś wiedzieć, że warto wybrać produkt zaprojektowany do pracy w niskich temperaturach, który jest wyposażony w specjalne funkcje pozwalające na ich efektywną pracę nawet w trudnych warunkach zimowych. Takim produktem jest Amber Prestige marki Gree, który może pracować przy temperaturze nawet -30 °C.

Aby maksymalizować efektywność ogrzewania klimatyzacją, zaleca się przeprowadzanie regularnych serwisów oraz zastosowanie dodatkowych metod izolacji termicznej budynku, co pozwoli na utrzymanie ciepła i zmniejszenie strat energii. Istotne jest również odpowiednie dostosowanie mocy klimatyzatora. Ważne jest również to, aby montaż instalacji zlecić specjalistom z doświadczeniem, którzy zadbają o bezpieczeństwo jej użytkowania.

Czy klimatyzator to pompa ciepła?

Wszystkie montowane przez nas urządzenia posiadają możliwość odwrócenia obiegu pracy. Oznacza to, że mogą procować jako klimatyzator oraz pompa ciepłą typu powietrze- powietrze. Większość urządzeń sprzedawanych jako pompy ciepła jest typu powietrze- woda co oznacza, że ciepło pobrane z powietrza jest przekazywane wodzie, a następnie przez system centralnego ogrzewania (kaloryfery, ogrzewanie podłogowe) rozprowadzane jest wewnątrz budynku.

Montaż pompy ciepła powietrze-woda w porównaniu z instalacją klimatyzatora to też bardziej skomplikowany proces, który wymaga zaprojektowania oraz wykonania instalacji hydraulicznej.

Należy pamiętać również, że pompy ciepła powietrze-woda są droższym rozwiązaniem niż klimatyzacja.

Wady i zalety ogrzewania klimatyzacją w zimie

Wszechstronność

Mogą być używane przez cały rok, zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, co sprawia, że taka inwestycja jest bardziej opłacalna. Zaleca się używanie klimatyzacji wiosną i jesienią oraz aby dogrzewać budynek w sezonie grzewczym.

Efektywność energetyczna COP

Są wydajne i charakteryzują się wysoką efektywnością, co przekłada się na niższe rachunki za energię w porównaniu do standardowych grzejników elektrycznych. Przeciętnie COP nowych modeli mieści się w zakresie 3-5.

Cena

Koszty wprowadzenia tego typu systemu grzewczego są stosunkowo niskie.

Szybkość działania

Szybko dostosowują temperaturę w pomieszczeniu do ustawień, co jest szczególnie przydatne w przypadku nagłej zmiany warunków pogodowych.

Komfort użytkowania

Jednym przyciskiem na pilocie możemy szybko zmienić temperaturę wewnątrz budynku bez konieczności składowania opału.

Niewielkie gabaryty

Systemy te są zazwyczaj ciche i nie wymagają dużo miejsca, co jest istotne w mniejszych mieszkaniach. Jednostki wewnętrzne są często zaprojektowane w ten sposób, aby stanowiły element dekoracyjny w mieszkaniu czy w domu.

Dodatkowe funkcje

Filtracja czy jonizacja poprawiają jakość powietrza.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Obliczmy koszty ogrzewania klimatyzajcą na przykładzie mieszkania 35 m2. Do ogrzania takiej powierzchni zazwyczaj wybiera się klimatyzację o mocy 3,5kW. Oczywiście zależy to od wielu czynników, dlatego warto skonsultowac się ze specjalistą jaką moc klimatyzacji wybrać. Załóżmy, że w naszym przypadku moc 3,5kW okazała się wystarczająca. Sezon grzewczy rozpoczyna się kiedy średnia temperatura w nocy przez kolejne 3 dni z rzędu spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Można więc przyjąć, że sezon grzewczy trwa od października do kwietnia, czyli około 180 dni w ciągu roku. Najczęstszym wyborem naszych klientów w Tarnowie, Bochni i Brzesku są urządzenia marki Gree. Energooszczędnym klimatyzatorem, który zapewni odpowiedni komfort cieplny w takim mieszkaniu to na przykład klimatyzator Lomo Luxury Plus, którego pobór mocy wynosi 0,95kW. Zakładając cenę prądu 0,41zł/kWh oraz pracę klimatyzacji 8h dziennie, roczny koszt ogrzewania wyniesie 560,88 zł. Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją wyniesie więc 46,74zł.

Dla bardziej dociekliwych poniżej przedstawiamy dokładne obliczenia. 180dni x 8h = 1440h/rok 1440h x 0,95kW = 1368kWh 1368kWh x 0,41zł/kWh = 560,88zł

Jak widać, warto rozważyć wybór klimatyzatora jako systemu grzewczego. Jeśli szukasz profesjonalnego montażu z gwarancją producenta na terenie Tarnowa, Bochni, Brzeska lub okolic, odezwij się do nas. Chętnie doradzimy i przeprowadzimy instalację klimatyzacji w Twoim domu.

Logo of Chlodny Klimat

Szybkie terminy, sprawdzeni producenci i profesjonalny montaż z gwarancją.

Adres E-mail:
kontakt@chlodnyklimat.com
Numer Kontaktowy:
+48 571 405 008
© 2023 Chłodny Klimat. Wszelkie prawa zastrzeżone. Icons by

Icons8

.

Polityka Prywatności